Meniu Suplimentar

• Adauga un articol
  • Articole pe categorii
  • Arhiva articolelor
  • Arhiva stirilor
  • Adrese utile
  • Lista Membrilor
  • FAQ
  • Recomandati-ne

• Logare

Bun venit!

Nume   
    Parola  

*Inregistrare 

*Recuperare parola

Membri:
      Ultimul: Lucaimob
      Total: 3256
      Online:
      Vizitatori: 29
      Membri: 0
      Total: 29

Sondaj

Putem aprecia ca in Romania este criza

politica
    sociala
    morala
    toate
    niciuna este doar tranzitie
    niciuna,lucrurile se denatureaza

Rezultate
    Alte sondaje

Voturi 678

Top-10 downloads

· 1: "Elohai" -Doamne
    · 2: o batrana intr-o gara
    · 3: Aveinu Malheinu
    · 4: Galbena gutuie...
    · 5: Sanie cu zurgalai
    · 6: Kaddish
    · 7: barbu lautaru
    · 8: Copaci fara padure
    · 9: un'' te duci tu mielule ?
    · 10: Mircea Crisan

Romania-Israel:

Romania-Israel :: View topic - metapelet permaneneta la o batrina in Ierusalim
     Forum FAQForum FAQ   SearchSearch   UsergroupsUsergroups   ProfileProfile   Private messagesPrivate messages   Log inLog in 

metapelet permaneneta la o batrina in Ierusalim
    Goto page 1, 2, 3  Next

Post new topic   Reply to topic    Romania-Israel Forum Index -> intrebari si raspunsuri
    View previous topic :: View next topic  
    Author Message
    MarcellaL

PostPosted: 11 Oct, 2010 10:39 pm    Post subject: metapelet permaneneta la o batrina in Ierusalim Reply with quote

Cautam o metapelet (ovedet zara) permanenta(24h), vorbitoare de romana, cu recomandari din locurile de munca anterioare, pentru o batrina de la Ierusalim care detine permisul de angajare pentru "ovedet zara".

Cu Multumiri,
    Marcella
    Back to top
    View user's profile Send private message
    sase

PostPosted: 12 Oct, 2010 4:29 pm    Post subject: Reply with quote

buna ziua,
    cred ca numai un birou specializat in angajarea de asemenea personal va poate ajuta.
    eu am un telefon de la un asemenea birou;
    Pazit Coren
    054-7761613
    Back to top
    View user's profile Send private message Send e-mail
    MarcellaL

PostPosted: 12 Oct, 2010 4:41 pm    Post subject: Reply with quote

Multumesc. Sintem in legatura cu un astfel de birou, dar timpul fiind scurt cautam in paralel sa gasim o perioada potrivita repede.
    Back to top
    mura

PostPosted: 12 Oct, 2010 5:55 pm    Post subject: Reply with quote

Sase,
    m-ai suparat c-ai sters postarea mea.
    era la obiect, dupa cum iti dai seama si tu acum.
    la revedere!
    sase

PostPosted: 12 Oct, 2010 10:13 pm    Post subject: Reply with quote

va mai sugerez o varianta.

apelati la biserica Romana din Ierusalim.
    permanent sunt acolo femei din Romania in cautarea de lucru,iar daca nu,maicutele stiu adrese de fete care cauta de lucru.

Biserica Romana -Ierusalim
    Adresa: Str. Shivtei Israel 46, 95015, IERUSALIM, Israel;
    Arhim. Ieronim Crețu
    Tel/fax: 00972 2 6264628; Mobil: 00972 543 525 61; Ro - 0720113774
    Secretariat: tel / fax 00 972 2 6263034
    Ierom. V. Bârsan Mobil: 00972 503 525 61

------------------------
    Back to top
    MarcellaL

PostPosted: 13 Oct, 2010 11:58 am    Post subject: Reply with quote

Multumesc. O sa incerc
    Back to top
    sase

PostPosted: 13 Oct, 2010 4:04 pm    Post subject: Reply with quote

mura wrote:
    Sase,
    m-ai suparat c-ai sters postarea mea.
    era la obiect, dupa cum iti dai seama si tu acum.
    la revedere!

valabil pentru toata lumea:
    -cand cineva deschide un topic pentru ca are o problema si spera in rezolvarea ei pe forum, sau spera intr-o indicatie valabila,este neplacut sa fie persiflat,ironizat,sau sa se discute cu totul si cu totul alte lucruri.
    de aceea am sters tot.
    Back to top
    mura

PostPosted: 14 Oct, 2010 8:34 am    Post subject: Reply with quote

sase wrote:

valabil pentru toata lumea:
    -cand cineva deschide un topic pentru ca are o problema si spera in rezolvarea ei pe forum, sau spera intr-o indicatie valabila,este neplacut sa fie persiflat,ironizat,sau sa se discute cu totul si cu totul alte lucruri.
    de aceea am sters tot.
    .

foarte rau ai facut!
    pana acum n-am persiflat pe cineva care a cerut un ajutor real.
    dar ce observ eu pe topicul asta?
    Domnul Sase, webmaster , imi sterge mie postarea "neavenita" poreclindu-mi-o "persiflatoare" , in schimb considera normal sa incurajeze munca la negru in Israel.
    cine sunt metaploturile care au permis de munca in Israel si care sunt libere? doar acele ingrijitoare care au fugit de la locurile lor de munca, au fugit de la familia care le-a adus si care a asteptat luni bune sa obtina permisul de munca pentru ele, familie care le-a ales personal dupa fotografie, meserie....
    aceste doamne se pierd de aceasta familie dupa o perioada ( din motive mai mult sau mai putin indreptatite) si in loc sa se intoarca in tara lor, raman sa lucreze la negru.
    iar tu, Sase, dai adresa de contactare (cea de la biserica) direct pe forum...
    oare in politia de frontiera nu-s si romani, care poate citesc forumul acesta?
    poate este o exagerare, dar nu poti sti nicioada.
    o data au saltat-o pe prietena mea din Husi din cabina telefonica de langa casa unde statea in gazda (au parat-o vecinii) si o data am asistat la saltarea de pe strada , chiar in fata magazinului a doua doamne care vorbeau romaneste...pasaportul la control, hai la duba...
    in "persiflarea" mea am scris clar despre modul in care sunt aduse si cum se capata permisul legal de munca in Israel si am crezut ca ai sa intelegi.
    n-ar fi fost mai intelept sa-i dai adresa doamnei Marcela pe p.m.?
    cateodata vrem sa facem bine si facem sau mult rau.
    eniuei, ma retrag pentru o perioada de pe forum.
    multe succesuri si multe copieturi din almanahe si iutoabe!
    la revedere.
    sase

PostPosted: 14 Oct, 2010 9:13 am    Post subject: Reply with quote

Mura,faci o greseala.
    cine are permis aprobat de min de interne si bituah leumi,isi poate angaja singur,fie din tara fie din strainatate.
    este cat se poate de legal.
    Back to top
    mura

PostPosted: 14 Oct, 2010 9:34 am    Post subject: Reply with quote

sase wrote:
    Mura,faci o greseala.
    cine are permis aprobat de min de interne si bituah leumi,isi poate angaja singur,fie din tara fie din strainatate.
    este cat se poate de legal.

gresesti tu, pentru ca nu cunosti in ce conditii se obtin permisele de lucru in Israel.
    numai datorita familiei si firmei care aduce ingrijitoarele in tara au aceste doamne permis de lucru legal.
    nu vine nici una de capul ei cu viza de lucru, acest lucru este inexistent in Israel.

cum "zboara "de la familiile care le-au pus viza, asta insemnand si zburatul de la firma care le-a adus si care le declara imediat la politia de frontiera ca personna non grata, sunt considerate "forta de munca la negru".cred ca mai este valabila legea (facuta cunoscuta ca si clip la televizor, mult timp data pe programul unu) cum ca cel care angajeaza la negru un muncitor strain este pasibil de plata suma de 10.000 de secheli si se incuraja , tot printr-o plata de la stat a darii in vileag a muncitorilor straini care lucrau la negru.
    nu degeaba a fost data aceasta lege, Sase!
    mela

PostPosted: 14 Oct, 2010 10:17 am    Post subject: Reply with quote

mura wrote:

eniuei, ma retrag pentru o perioada de pe forum.
    multe succesuri si multe copieturi din almanahe si iutoabe!
    la revedere.

ma intreb daca aplicarea embargou-lui este molipsitoare ?
    in plus cred ca o simpla adresa poate crea un intreg topic, daca este ceva interesant s-a vazut si atunci cand am dat de-o pagina intreaga numai cu adrese Laughing si nu numai atunci

Last edited by mela on 14 Oct, 2010 12:38 pm; edited 1 time in total
    Back to top
    loveyou

PostPosted: 14 Oct, 2010 10:25 am    Post subject: Reply with quote

mura wrote:

cine sunt metaploturile care au permis de munca in Israel si care sunt libere? doar acele ingrijitoare care au fugit de la locurile lor de munca, .

Sunt acelea carora le-a murit baba fara preaviz... Se intampla. Des. Mai sunt si acelea pe care nimeni nu le vrea, dar firma se foloseste de ele ca suplinitoare cand alta pleaca in concediu.
    Back to top
    MarcellaL

PostPosted: 14 Oct, 2010 10:52 am    Post subject: Reply with quote

Eu m-am adresat acestui forum din disperare caci avem nevoie de o persoana prepede si multumesc oricui poate sa ne ajute si o face. Sa stiti ca analiza dvs. nu este corecta. Sint cazuri in care patronul moare si metpeleta se elibereeaza oficial. Eu am sperat ca cineva cunoaste un astel de caz si nu vreau pe cineva la negru. Ati inteles gresit intrebarea mea. Noi nu cautam la negreu si nici nu vrem sa luam de la altcineva care are nevoie. Noi avem o metapelet care pleaca acum, dar din pacate legea de aici nu iti permite sa incepi un proces de aducere de noi metapelot in loc decit cind metepeleta nu mai este inscrisa la tine moment din care dureaza intre 4-6 saptamini. Noi nu avem solutie intre timp asa ca suntem obligati sa cautam pe cineva care este deja aici si care s-a eliberat din motive obiecitve.
    Intrebare mea a fost din disperare si nu ca sa fac rau cuiva si imi pare rau ca ati intepretat asa.
    Noi vrem sa facem totul oficial si sa nu facem rau nimanui.
    Back to top
    loveyou

PostPosted: 14 Oct, 2010 11:08 am    Post subject: Reply with quote

MarcellaL wrote:
    Sint cazuri in care patronul moare si metpeleta se elibereeaza oficial.

Exact ce am scris mai sus.

Quote:
    dureaza intre 4-6 saptamini. Noi nu avem solutie intre timp asa ca suntem obligati sa cautam pe cineva care este deja aici si care s-a eliberat din motive obiecitve.

O solutie ar fi sa primiti de la o firma o ingrijitoare temporara - una care deobicei lucreaza ca loctiitoare. Dar si asta este dificil. Se poate obtine de la Bituah Leumi ingrijitoare pentru cateva ore pe zi - dar majoritatea fug cand aud ca este vorba de munca, doamne fereste. Eu am gasit o moldoveanca, sora medicala care venise in vizita la fiica ei. Satatea cateva ore (cand situatia s-a agravat statea si noaptea) si ii dadeam 1000NIS pe saptamana. Asta a fost cam doua luni si dupa aceea am ramas cu buzele umflate ca s-a intors in Moldova. In situatia asta am devenit eu ingrijitoare la maica-mea. Am gasit dupa catva timp o rusoaica care venea doua ore dimineata si doua orea seara, ii dadeam 30NIS pe ora, dar noaptea tot eu eram la post. Pe de alta parte maica-mea a fost foarte intelegatoare si a dat coltul repede (i-au dat un medicament ieftin - Clopixol- care a terminat-o).

Deci... se poate trece 4-6 saptamani cu ajutor partial sau chiar fara ajutor....
    Back to top
    mura

PostPosted: 14 Oct, 2010 6:22 pm    Post subject: Reply with quote

loveyou wrote:
    mura wrote:

cine sunt metaploturile care au permis de munca in Israel si care sunt libere? doar acele ingrijitoare care au fugit de la locurile lor de munca, .

Sunt acelea carora le-a murit baba fara preaviz... Se intampla. Des. Mai sunt si acelea pe care nimeni nu le vrea, dar firma se foloseste de ele ca suplinitoare cand alta pleaca in concediu.

pe alea pe care nimeni nu le vrea , firma le face bagajul si le trimite acasa.
    in caz de deces al batranei, daca nu i se gaseste un loc de munca, i se fac bagajele si este trimisa acasa... firma este raspunzatoare, pe tot parcursul sederii doamnei respective pe teritoriul tarii in fata ministerului de interne.
    daca isi cauta singura de munca, firma ramane fara comision si doamna este renegata si instiintata la politia de frontiera.

nu exista cazuri de " eliberare', ci doar de fuga de la firma, astea sunt cele care pot fi gasite la numarul dat de Sase, adica la "negru" -
    hehe, ma refer la maicute, binenteles! Razz
    asta e, intelegeti bine, nu intelegeti...tot bine.
    Post new topic   Reply to topic    Romania-Israel Forum Index -> intrebari si raspunsuri All times are GMT + 2 Hours
    Goto page 1, 2, 3  Next
    Page 1 of 3

Jump to:  
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum

Forums ©